הדברת מזיקים

הדברה לסוגי מזיקים שונים בבית

במאמר הבא נציג לפניכם מזיקים שונים ואיזה סוגי הדברות מתאימים לכל אחד מהם :

הדברת תהלוכן האורן

תהלוכן הארון הוא פרפר, צבעו אפור, צבעם של הזחלים חום אדום יש עליהם שערות ארוכות. לנקבה יש מוטת כנפיים באורך של 30-60 מ"מ, ולזכר הם יותר קצרות. בין השערות הארוכות שיש לזחלים, מצויים שערות זעירות שגורמות לדלקות בעיניים, בעור ובמערכת
הנשימה של האדם. אורך הזחל בשלב האחרון נע בין 20-55 מ"מ. לתהלוכן האורן יש גלגול מלא. הנקבה מטילה כ- 300 ביצים על מחטי האורן, לאחר שישה שבועות הם בוקעים, והופכים לזחלים. הזחלים חיים בלהקה, מה מכינים להם קן עמיד בפני רוח וגשם. הם יוצאים בערבים, לחזק את הקן ולאכול מהאורן. ובתחילת האביב הם יורדים בתהלוכה להתגלם בקרקע. ובסתיו עוד דור יגיע. אפשר למצוא אותו מתהלך על מיני סוגים שונים של עצי האורן בכל רחבי הארץ מהדרום ועד לצפון.
הדברת תהלוכן האורן מתבצעת על ידי הזרקת חומר הדברה אל תוך גזעי העצים. וריסוס החומר שנקרא- BTI את הקינים.

הדברת חיפושיות

החיפושית היא בצבע שחור. אחד מסוגי החיפושיות שישנו בארץ וגם מזיק מאוד לרכוש האדם, הוא סוג ה- Dermestes. גודלה של החיפושית יכול להגיע ל 8 מ"מ, יש לה כנפי חפייה ובחלק הקדמי יש לה פס רחב בהיר צהוב עם נקודות שחורות. והזחלים מכוסים בשערות ארוכות וצפופות. החיפושית היא בעלת גלגול מלא. הנקבה מסוגלת להטיל מאות ביצים במהלך חייה, בכל הטלה היא מטילה כ- 150 ביצים, מחזור חייה הוא כ- 2-3 חודשים. הזחלים מוטלים על חומר אורגני נגוע ובו הם חיים עד שהם מכרסמים אותו עד השמדתו. לפני הפיכתם לגולם הם חוזרים לתוך מצע מוצק, ואז הופכים לגולם. ההתפתחות החיפושים לוקחת 30- 48 ימים עד לבוגר. את החיפושיות ניתן למצוא בעיקר בלולים, במחסנים, בבתים, במוזיאונים, בארכיונים. החיפושיות אוהבות מקומות בהם מאוחסן רכוש שמקורו בחומר אורגני כמו: מטעני עורות, דגים מיובשים, מוצרי טקסטיל, משי עלי טבק ועוד.

הדברת חיפושיות בחללים בהם הם נמצאים, בעיקר הבוגרים, מרחיק את החיפושיות לזמן ממשוך. ועוד צריך לחשוף לאור השמש את הספרים והמוצרים הנגועים בבית.

דוגמא להדברה אורגנית בגינה

הדברת פשפשים

הדברת פשפשים מתבצעת ע"י נגירה בסדקים וחריצים, במיטות וקפלי מזרנים.
הפשפשים הם בעלי גלגול חסר, והם ניזונים מדמו של האדם. ולכן, הם נקראים טפילים. מחזור חייהם של הפשפשים הוא חמשה עשר עד עשרים ימים הנקבה מסוגלת להטיל יותר מ- 300 ביצים כעבור שלושה ימים מיום הזדווגות. כעבור כ- 5-7 ימים בוקעים מן הביצים נימפות והם מנשלת את עצמם בערך חמישה פעמים ואז הם הופכת לבוגר. אורך גופם של הפשפשים הוא כ- 3.6-4.9 מ"מ. הפשפשים הם בצבע אדום שנוטה לחלוד. הבטן והגב שלהם שטוחים. יש להם מחושים עם ארבעה פרקים לכל מחוש. הפה שלהם בנוי בשביל לדקור ולמצוץ את דמו של הפונדקאי. הפשפשים חיים בבתי האדם, לרוב בסדקים וחריצים, אבל עיקר הופעתם היא במיטת האדם. הפשפשים פועלים בשעות הלילה, ולמרות שהוא מוצץ דם הוא אינו ידוע כיצור שמעביר מחלות. הזיהוי של פשפש המיטה הוא בעיקר ע"י עקיצות בלילה במיטה וכתמי דם על המצעים.

הדברת קרציות

הקרציות הם טפילים של עופות, תרנגולות, יונים, ציפורים וכד' ומהם הם גם ניזונות. קרציות הם בעלי גלגול חסר. מחזור החיים של הקרציות נמשך בערך שבועיים והוא תלוי, אם התנאים מתאימים. הקרציות מחולקות ל-2 חלקים- לראש ולבטן. אורך של קרצייה יכול להגיעה עד- 2 מ"מ, והיא בעלת שמונה רגלים. ביצי הנקבה בגודל ראש סיכה ומספרם נמנה בעשרות. לרב, בזמן מציצת דם, הקרציות הופכות לצבע אדום, ובאופן רגיל הן בצבע אפור לבן. הקרצייה נמצאת בסדקים או בחריצים כדי להימנע מקרני השמש ובקרבת עופות, תרנגולות וקיני יונים. כשהקרצייה נמצאת אצל הפונדק היא מוצצת לו את הדם וגם מסתתרת מקרני השמש, ולאחר המציצה היא חוזרת אל מגוריה ושם מתחילה ההתרבות. קרצייה שלא מצצה דם לא יכולה להתרבות.

הדברת קרציות נעשית בכל בתי הגידול האופייניים כנגד כל הדרגות.

הדברת קרדית האבק

מחזור חייה של קרדית האבק נמשך כעשרים עד חמישים ימים והיא בעלת גלגול חסר משלב הביצה ועד שהיא הופכת לבוגרת.בנוסף, קרדית האבק תלויה בהרבה במזג האוויר במקום המצאה. צבעה הוא אפור לבן וצורתה של קרדית האבק מחולקת לשני חלקים: ראש ובטן, היא בגודל נורא קטן, במימדים של חיידק, ובשביל לראות אותה צריך מיקרוסקופ. היא מטילה במהלך חייה כחמישים עד תשעים ביצים. קרדית האבק צריכה לחיות בתנאים לחות גבוהים של כ- 42%, בתוך מבנה, וטמפרטורה של כ- 32 מעלות צלזיוס ובהיעדר התנאים הללו, היא גם לא תצליח להתפתח. קרדית האבק נמצאת על גבי בגדים, ספרים, ריהוט, מיטות, ספות ועוד. קרדית האבק יכולה לגרום לתגובה אלרגיות אצל בני האדם מכיוון והיא נמצאת ביחד עם כל האבק שיש על החפצים בבית.
הדברת קרדית האבק היא פעולה מכאנית של הוצאת שטיחים, ניקוי הספריות בבית, שאיבת אבק וכו'. קיימים גם מקרים חמורים יותר, בהם צריך טיפול תרופתי אצל בני האדם וניקיון יסודי של כל הבית.

ריקו הדברות – מדביר מוסמך בבאר שבע והדרום

מאמרים נוספים