מנהל פרויקטים

מה זה מנהל פרוייקטים ומה הוא עושה ?

היום כדי לבנות פרויקט איכותי חייבים לבצע לו ניהול תכנון מדויק ומקצועי, חייבים למצוא את האדם המקצועי ביותר ובעל הניסיון על מנת שגם יבצע ניהול תכנון, וגם יבצע תכנון מדויק עבור עלות בנייה, משום שכל מה שקשור אל עלות בנייה תמיד יכול להוות מכשול ותמיד יכול לגרום להפסקת הפרויקט או הקפאת תהליך הבניה.
לכן מה שחשוב מאוד הוא להדגיש את העבודה שכל ניהול תכנון לקוי בסופו של דבר גם יביא לכך שיהיו בעיות בתחום של עלות בנייה ויביא לבעיות אצל היזמים , אצל הרשויות ובכלל באופן המעשי של הפרויקט.
לפיכך חייבים לבצע ניהול תכנון באופן מקצועי ולכל פרויקט חייב להיות מנהל פרוייקטים !

כמו שבתזמורת גדולה, נמצא המנצח שתפקידו לתאם את נגינתם של הכלים השונים, גם בכל פרויקט בניה צריך מנצח לכל העבודות. מנהל פרויקט, דואג להבין את צרכיו של היזם לפרויקט, מהו החזון שלו להקמת המבנה, מהם צרכיו, מי המשתמש הסופי של המבנה ואת כל הנתונים עליו להעביר למתכננים.
מנהל פרויקט הוא זה שמכין את הרקע לקבלת ליווי בנקאי, באם דאגה לדו"ח שמאי, או להכנת דוח 0 עבור הבנק המלווה.

מדוע להשתמש במנהל פרוייקטים ומהו תפקידו ?

מנהל פרוייקט דואג לקבלת תכנון מתאים, לתת הערכות מחיר מיידיות לכל אלמנט במבנה הנמצא עוד בתהליך התכנון, לוודא כי המתכננים לא יחרגו ממסגרת התקציב שהוכתבה ע"י היזם של הפרויקט בניה. ניהול פרויקטים דורש ניהול תכנון נכון, תוך דאגה מתמדת לעלות בניה נמוכה .

מנהל הפרויקט, דואג לוודא כי המתכננים עושים ככל שביכולתם לקדם את תהליך הוצאת היתר בניה, הוא זה שמוודא שאף נושא לא "יתקע" במוסדות השונים כמו כיבוי אש, איכות סביבה וכו'.

מנהל פרויקט, הוא זה שמקבל מהמתכננים ולרוב מכין בעצמו, מפרטים, כתבי כמויות לעבודות השונות במבנה. הוא זה שמתמחר את מבנה בכדי לקבוע אלטרנטיבות להשגת עלות בנייה נמוכה וחסכונית.

מנהל פרוייקט הוא זה שמייעץ ליזם באיזה דרך כדאי לבנות את המבנה, האם כדאי שיבנה קבלן אחד את המבנה, האם כדאי לחלק את עבודות ההקמה בין קבלן שלד ולקבלני משנה כמו חשמל, אינסטלציה וכו', או האם כדאי גם לספק באופן עצמאי את כל החומרים לאתר. הכול בכדי למזער את הוצאות היזם בהקמת הפרויקט תוך הקטנת עלות בנייה .

מנהל פרויקט, הוא זה שנותן לקבלנים ולספקים את החומר לקבלת הצעות מחיר , הוא זה שמשווה בין ההצעות ומקבל יחד עם היזם החלטות לגבי המבצע והספק הסופי של העבודות והחומרים .

מנהל פרויקט, הוא זה שמקצה זמנים להקמת המבנה, הוא זה שבונה את לוח הזמנים המפורט לכל פעילות ופעילות, הוא זה שמוודא את העמידה של הקבלנים והספקים בזמנים שהוכתבו.

למי שרוצה לצלול עוד קצת בנושא : ראיון באנגלית עם מנהל פרוייקטים מקצועי

מנהל פרויקט הוא זה שמודד את עבודת הקבלנים, עורך להם חשבונות לעבודתם ומפקח על טיב עבודתם.מנהל פרוייקט, הוא זה שדואג לקבלת אישור אכלוס מהרשות המקומית ומוודא כניסה של המשתמש למבנה. מנהל פרוייקט הבנייה הוא האדם שיביא את פרוייקט לסיומו המוצלח. תוך שהוא מקפיד לכול אורך הדרך על ניהול תכנון, על עלות בניה ועל העבודות בשטח.

כשבוחרים מנהל פרויקט מוודאים שהוא זה שעושה את כל הדברים הללו .

למה?
תפקידו של מנהל פרוייקט הבנייה לתאם בין מאות ואלפי פעולות שרובן מתבצע במקביל.
שללא תאום מדוייק ומקצועי של מנהל פרוייקט, הפרוייקט וודאי יעלה כסף רב מעבר לתקציב ומעבר לעלות בניה כפי שחושב מלכתחילה , עד למצבים קיצוניים של הפסקתו באמצע ללא סיום.
ישנם תיעודים רבים על המון פרוייקטים שהופסקו בתהליך העבודה או שחוסר הסנכרון בין כל הנפשות הפועלות גרם נזק כלכלי עצום לפרויקט על כך נאמר שללא מנהל מקצועי לא כדי להתחיל שום צעד !
החסכון הכלכלי המתח הנפשי וקריאת המפה בצורה נכונה יגרמו לכם לחסוך המון נזקים בכל הנוגע לנושא
בהצלחה בפרוייקט הבא שלכם !

מאמרים נוספים