בדק בית

למה צריך חברת בדק בית?

במקור, משמעותו של הביטוי בדק בית הנה ביצוע עבודות תחזוקה בבית, אולם בימינו משמש ביטוי זה עבור שירות מעט שונה. בדק בית הנו שירות אשר נועד לעזור לכל מי שמתעתד לרכוש דירה או בית, ישנים כחדשים, ולכל מי שעורך בביתו שיפוץ. במסגרת השירות, יערך עבורכם סקר הנדסי מקיף למבנה כולו, יבדק מה איכותו ונאתר ליקויי בנייה. בסופה של בדיקת בדק בית זו, נמסור לכם דו"ח מפורט בו כלולים כל ממצאיה של הבדיקה. דו"ח זה חשוב מאוד, משום שהוא יעזור לכם במשא ומתן מול הקבלן הבונה או בעלי הדירה הנוכחיים.

לצערנו, ישנם מקרים רבים בהם קבלן ששיפץ או בנה בית אשר נמצאו בו ליקויי בנייה אינו מוכן להודות בטעותו ולתקן את הליקויים או לפצות את הלקוחות, מה שמאלץ את בעל הבית החדש לקחת את המקרה אל בית המשפט. זוהי עוד סיבה חשובה אשר בגללה חשוב מאוד לערוך בדיקה זו רק על ידי חברות בדק בית מקצועיות ומוסמכות. מומחים לבדק בית יוכלו להציג בצורה מקצועית את חוות דעתם, ולהגן עליה במהלך התדיינות משפטית.

מעוניינים לרכוש דירה יד שניה או שלישית ?

גם במקרה של רכישת דירה מיד שניה או שלישית (או עשירית…) יכולה בדיקת בדק בית להיות לכם לעזר רב. הדו"ח אשר תקבלו בסיומה של הבדיקה מציע אומדן של הסכום אשר תצטרכו להוציא עבור תיקונים עתידיים בדירה. כך תוכלו לחשב האם מחירה של הדירה שווה אותה, ותוכלו לדרוש הנחה במחיר במקרה הצורך.

נכון אומנם שישנם מרכיבים מסויימים אשר תוכלו לבדוק אותם בכוחות עצמכם בשעת רכישת דירה, אך מרבית המרכיבים אשר בודקות חברות בדק בית הנם סמויים מהעין הבלתי מקצועית. לכן, רצוי מאוד לערוך בדיקת בדק בית גם בקניית דירה מיד שניה- משום שממצאי הבדיקה יכולים להכשיל או לעודד את העסקה. למשל, תוכלו לגלות שדירה חדשה ונוצצת טומנת בחובה ליקויי בנייה משמעותיים אשר יחייבו אתכם לערוך תיקונים מקיפים בעוד כמה שנים, או להפך- תופתעו לגלות שבית אשר נראה ישן ומוזנח הוא למעשה מאיכות גבוהה מאוד ונדרשים בו רק כמה תיקונים אסטתיים לא יקרים יחסית.

כמה טיפים מאיש מקצוע שמבין בבדק בית

איך לבחור חברת בדק בית ?

דרך טובה לזהות חברות בדק בית מקצועיות הנה לבדוק את איכותו של הדו"ח המוגש בסוף הבדיקה. בחברת בדק בית מקצועית יוגש לכם דו"ח ארוך ומפורט. לצערנו, ישנן חברות בדק בית אשר עורכות את הבדיקה בעזרת אנשים שלא כולם מוסמכים לחלוטין, וזוהי אחת הסיבות אשר בגללה הדו"ח חייב להיות כולל בין השאר את פירוט ההסמכה המקצועית של המפקח אשר ערך את הבדיקה, כך שתוכלו לדעת בוודאות שהיא נערכה על ידי בעל המקצוע הטוב ביותר. סיבה נוספת לפירוט זה היא כדי להפוך את המסמך לקביל מבחינה משפטית, כדי שתוכלו להעזר בו בבית המשפט במקרה הצורך.

איזה שירותים מציעה חברת בדק בית ?

אחד השירותים הנוספים אשר מציעה חברת בדק בית הנו השירות של פיקוח הנדסי. זהו שירות חשוב ונחוץ, אשר לא כולם מודעים לקיומו או לחשיבותו. מהו בדיוק שירות זה? ובכן, פיקוח הנדסי הוא שירות אשר מלווה אתכם במהלך בניית או שיפוץ בית, החל מהכנת התוכניות ועד ליום בו אתם מקבלים את המפתח לדלת. שירות זה נועד לפקח על איכות הבנייה, בזמן אמת. מדוע זה נחוץ לכם? כידוע, בניית בית או דירה הנו עסק מסובך וארוך למדי, ובמהלכו עלולים להיווצר כשלים או פגמים בבנייה, שנגרמים כתוצאה מחוסר תשומת לב, שימוש בחומרים לא איכותיים ועוד. מטרתו של פיקוח הנדסי הנה למנוע את הליקויים הללו, לשמור על העמידה בלוחות הזמנים, על מילוי המפרט הטכני המקורי ועוד. פיקוח הנדסי ילווה אתכם החל משלב התכנון וקבלת ההיתרים הנדרשים, דרך השלבים של הנחת היסודות ובניית השלד במקרה של בניית בית חדש, הכנת הגימורים בתוך הבית (רצפה, טיח וכו'), ועד לשלב בו הדירה עוברת לרשותכם. השירותים אשר תקבלו במסגרת פיקוח הנדסי, שאותם יהיה לכם קשה מאוד לבצע לבדכם, הם בין היתר: בדיקת כל התוכניות והמפרט הטכני; עזרה וליווי בנבכי הבירוקרטיה, בדרך להשגת האישורים וההיתרים הנדרשים; אישור לוח הזמנים של הקבלנים ובדיקה מתמשכת של העמידה בו; פיקוח על הקבלנים והעובדים במהלך הבנייה עצמה, שמטרתו בין השאר לוודא שהעבודה נעשית בצורה יעילה ומוארגנת  ועוד. דבר נוסף שכדאי לדעת בנושא, הוא שישנם שני סוגים של פיקוח הנדסי, הנקראים "פיקוח עליון" ו"פיקוח צמוד". בחירת סוג הפיקוח תלוייה בהיקף הבנייה או השיפוץ, וכדאי להתייעץ כדי להבין מהו סוג הפיקוח אשר יתאים לצרכיכם. "פיקוח עליון", משמעותו פיקוח שאיננו יומיומי, והוא מטיל אחריות גדולה יותר על כתפיהם של המבצעים. במסגרת פיקוח הנדסי עליון, המפקח יבקר מספר פעמים באתר הבנייה או השיפוץ במהלך העבודה, ויוודא את התקדמותה ואיכותה. בנוסף, הוא יעניק הוראות והנחיות, ועל העובדים יהיה לבצען עד לביקורו הבא במקום. "פיקוח צמוד" לעומת זאת, משמעותו פיקוח צמוד ויומיומי על העבודה. במקרה זה, מרבית האחריות מוטלת על כתפיו של המפקח. במסגרת פיקוח הנדסי צמוד, יוודא המפקח מדי יום שכל הוראותיו מבוצעות, ויהיה זמין באופן שוטף לנתינת הוראות והנחיות נוספות.

מה זה פיקוח הנדסי ?והאם כדאי …

לסיכום, פיקוח הנדסי הוא שירות אשר נועד לעזור לכם להבטיח את טיב הבנייה ואיכותה, כולל טיבה של העבודה המתבצעת. בנוסף, המפקח נמצא שם בשביל מקרים בהם יש שינוי בתוכניות ויש לאשר חריגה מהתוכנית המקורית. אם תרצו להשתמש בשפה אחרת, המפקח הוא בעצם מעין "גננת", אשר משגיח על "הילדים" (העובדים והקבלנים) ומוודא שהם לא עושים טעויות, ושהם מבצעים את ההוראות כראוי. בנוסף, הוא מעניק להם הסברים נוספים כאשר יש בכך צורך, מנחה אותם, בודק את איכותם של חומרי הבנייה ופועל להשגת אישור של מכון התקנים.

מה החשיבות בביצוע בדק בית ?

אתם בוודאי כבר יכולים להבין, שהשירות של בדיקת בדק בית הוא שירות אשר חייב להתבצע על ידי חברות בדק בית מקצועיות בלבד. לעיתים קרובות, אנשים נוטים לשאול מדוע הם זקוקים לבדיקת בדק בית, בשעה שהם עצמם יכולים לערוך בדיקה פרטית ולזהות ליקויים ברורים המתבטאים למשל בסדקים בקירות או ברטיבות. שאלה זו נשאלת בעיקר על ידי אנשים העובדים בעצמם במקצועות הבנייה השונים (כמו בנאים, נגרים, מסגרים וכדומה), או על ידי אנשים בעלי "ידיים טובות" הרגילים לעשות בעצמם את כל התיקונים בבית. אולם אנשים אשר מוותרים על שירותיה של בדיקת בדק בית עלולים להתקל בעתיד במפגעים בדירה, אשר תיקונם יצריך השקעה כספית גדולה מאוד. מפגעים אלו יכולים להתגלות גם 10 שנים לאחר רכישת הדירה, ולכן לא ניתן לזהות אותם בעין בלתי מקצועית. ניקח לדוגמה את הנושא של רטיבות בדירה. ליקויים אשר עלולים לגרום בעתיד לחדירה של רטיבות אל הדירה הנם ליקויים אשר נמצאים במעטפת הבידוד של הבית בדרך כלל, לכן אין שום דרך לזהות אותם ללא בדיקת בדק בית מקצועית. כאשר מזהים את הליקויים הללו בשלב הקנייה, ניתן לדרוש מהקבלן או מבעל הבית לתקן אותם, או להפחית את מחיר התיקון מעלותו של הבית. בנוסף לכך, ככל שמתגלה הליקוי מוקדם יותר- כך עלות תיקונו נמוכה יותר. אולם כאשר מתגלה הרטיבות רק שנים רבות מאוחר יותר- היא כבר הספיקה להתפשט ולפגוע באיכות הקירות והתקרה, מה שהופך את עלות תיקונה לגבוהה מאוד. אך הבודקים המקצועיים של בדק בית יוכלו לזהות את הבעיה כבר בהתחלה, ולחסוך לכם זמן, כסף וכאבי ראש.

מאמרים נוספים