דירה

האם להתפשר על בדיקת דירה ?

רוכשי דירה רבים מבכים כי ניסו לחסוך כסף ולוותר על בדיקת דירה. בדיקת דירה היא אינה הוצאה, אלא השקעה. נתוני הסטטיסטיקה מוכיחים כי בלמעלה מתשעים אחוז מהדירות בישראל מסתתרים ליקויי בנייה בתוך הקירות. עלות התיקונים של ליקויי בנייה רבים עלולה להגיע לעשרות אלפי שקלים, נוסף על ההוצאות הכספיות ליקויי בנייה עלולים לפגוע בבריאות הדיירים ואפילו לגרום לסכנת חיים. ביקורת מבנים ובדק בית היא בדיקת חובה לדירה חדשה שזה עתה רכשתם או בניתם או דירה ישנה .

בדיקת דירה – בדיקת חובה !

עוד לפני שאתם פונים אל המומחים ומזמינים בדיקת בדק בית כדאי לכם לערוך כמה בדיקות כלליות בעצמכם. אם תוצאות הבדיקה משביעות את רצונכם, זה הזמן להזמין בדיקת דירה מקצועית ומקיפה.

בדיקה חזותית של המבנה – גם מהמראה החיצוני אפשר ללמוד הרבה על מצב הדירה. מצב הטיח, מצב המרצפות, מצב הגג או הרעפים עשויים ללמד הרבה על מצב הדירה.

בדיקת צנרת – אומנם רוב ליקויי הבנייה בתחום הצנרת אינם מתגלים בעין בלתי מקצועית, אך על אף זאת אפשר לבצע כמה בדיקות, אם מצב הצנרת גרוע, הליקויים יתגלו גם בבדיקות שטחיות. פתחו את הברזים ושימו לב ללחץ המים. לחץ מים נמוך מעיד על צנרת רקובה וסתומה. התבוננו גם בצבע המים, כדאי אפילו לטעום אותם, סימני חלודה במים מעידים על בעיות בצנרת.

מצב הקירות – העיפו מבט ונסו לאתר טיח מתקלף, סדקים בקירות, כתמי רטיבות ועובש וסימני נפיחות. כל הסימנים הללו מעידים על בעיות רטיבות בדירה. אם הטיח לא הומוגני, ייתכן שבוצע שיפוץ בדירה, נסו לברר מתי ומה הסיבה שבגינה נערך השיפוץ.

דלתות וחלונות – בדירות רבות יש סימני נזילה מסביב לחלונות. סימנים אלו מעידים על בעיות איטום. באותה הזדמנות יש לבדוק גם את מצב התריסים. בישראל, ארץ בעלת שמש יוקדת, תריסים רבים מתבלים במהירות. כדאי לבדוק האם הם נפתחים ונסגרים בקלות.

בדקו את הרצפה ואת חיפויי הקירות, אל תתביישו להקיש קלות על אריחי הקרמיקה הקירות. נקישה קלה עשויה לגלות אריחים רופפים. בדקו האם המרצפות שקועות, שקיעת מרצפות ונשירת חיפויי קירות מעידים על נזילות מים.

בדיקת סביבת הדירה – סיימתם לבדוק את הדירה, בדקו האם האזור מתאים לצרכים שלכם. אם יש לכם ילדים, בררו על מערכת החינוך, אם אתם נכים או בגיל הזהב, בדקו האם הנגישות לדירה נוחה ועוד.

פנו אל הלשכה לרישום המקרקעין – בקשו לראות את נסח הטאבו ובדקו האם על הדירה אין שעבודים או עקולים.

פנו לרשות המקומית ובדקו אם לא בוצעה חריגות בנייה. גם בניית פרגולה ללא רישיון, לדוגמה, היא חריגת בנייה. הרשות המקומית רואה בבעל הדירה את האחראי לביצוע החריגות, היא תטיל עליכם את הקנסות גם אם בפועל לא אתם ביצעתם את החריגות.

הרצאה שלמה בנושא ליקויי בניה

בדיקת דירה – תנו לאנשי המקצוע לעזור לכם

רק בדיקת דירה מקצועית תוכל לגלות גם את ליקויי הבנייה הסמויים מן העין. חשוב לדעת כי רוב ליקויי הבנייה אינם מתגלים בעין בלתי מקצועית.

בדיקת בדק בית מאתרת ליקויי בנייה בתחומים שונים. היא תאתר ליקויי בנייה אסתטיים, בעיות רטיבות, בעיות בצנרת המים, בצנרת המים הנקיים ובצנרת מי השופכין, בעיות ביציבות ובבטיחות המבנה ועוד מאות ליקויי בנייה העלולים לפגוע באיכות החיים של הדיירים, בבריאותם ובבטיחותם.

לכל בדיקת בדק בית מצורפת חוות דעת מקצועית. באמצעות חוות הדעת תוכלו לפנות אל הקבלן ולדרוש את תיקון הליקויים. אם יסרב הקבלן לתקן את הליקויים תוכלו לפנות לבית המשפט כדי לבקש סעד משפטי. חוות הדעת המקצועית תסייע בידכם להוכיח את הטענות ולמרב את סיכויי הזכייה.

בעת בדיקת דירה מיד שנייה, חוות הדעת תעזור לכם להעריך את שווי הדירה האובייקטיבי. הודות לחוות הדעת המקצועית תוכלו להוזיל את מחיר הדירה ואלי אפילו להיווכח כי העסקה אינה כדאית ולבטל אותה.

בדיקת דירה מקצועית בודקת גם את סביבת המגורים שבה נמצאת הדירה. בדיקה מקצועית תבדוק את תוכניות הפיתוח האזוריות. האם בקרבת הבית עתיד להיסלל כביש רב מסלולים, ואולי מתכננים לבנות קרוב לדירתכם בית ספר או אולי מרכז תחבורה גדול ומרעיש? חשוב לבדוק את כל הנתונים כדי להימנע מפגיעה באיכות החיים.

בדיקת דירה – איך לבחור את החברה הטובה ביותר?

בשוק פועלות למעלה ממאתיים חברות העוסקות בתחום של בדק בית. איך נדע לבחור את החברה הטובה מכולן?

לפי המחיר – אל תתפתו לבחור חברת בדק בית המציעה לכם מחיר נמוך. מחיר נמוך הוא פרמטר של איכות הבדיקה והמיומנות של הבודקים. חברה אשר מעסיקה מומחים בתחום ביקורת מבנים אינה יכולה להציע מחירים נמוכים במיוחד.

לפי העובדים – חשוב לבדוק אם החברה מעסיקה עובדים המומחים בתחום בדק בית והאם היא מעסיקה גם עורכי דין. רק שיתוף פעולה פורה ביו מהנדסים מומחים לבין עורכי דין מיומנים שידעו איך להתניע את התהליך ואיך לדאוג לתיקון הליקויים, יביא להצלחה.

בדקו מי כותב את חוות הדעת – חוות דעת היא מסמך משפטי. כדי שחוות הדעת תהיה קבילה בכל ערכאה משפטית יש לנסח אותה בהתאם לדרישות פקודת הראיות. רק מהנדס מוסמך רשאי לחתום על חוות הדעת. מומלץ לבחור חברת בדק בית המציעה לכם ליווי משותף של מהנדס מומחה ושל עורך דין.

לפי המלצות – כדאי לבדוק מי הלקוחות שנעזרו בחברה והאם הם מוכנים להמליץ עליה.

בדיקת דירה – טיפים ועצות טובות

  • כאשר אתם בודקים דירה, לא מומלץ להגיע אל הדירה לבד. עין זרה ובלתי משוחדת תהיה אובייקטיבית יותר ותדע לדווח על הליקויים ועל הבעיות בדירה.
  • אל תקנו דירה ללא ליווי של עורך דין מטעמכם. אל תנסו לחסוך ולהסתפק בעורך דין שמציע הקבלן, הוא ישמור על האינטרסים של הקבלן ולא על האינטרסים שלכם.
  • אל תחתמו על חוזה לקניית דירה מיד שנייה ללא בדיקת בדק בית. רק ביקורת מבנים מקצועית היא הערובה לעסקת נדל"ן מוצלחת. כאשר אתם קונים דירה חדשה מהקבלן, בצעו בדק בית לפני הכניסה אל הדירה.
  • כדאי לכם לעיין בחוק המכר כדי לדעת את הזכויות שלכם בעת קניית דירה.
  • כאשר מתגלים סדקים או סימני רטיבות בדירה חדשה המתינו זמן קצר, אולי הסדקים יתרחבו ויתגלו סימני רטיבות נוספים. כניסת פועלים ובעלי מלאכה לדירה שלכם עלולה להתיש, מומלץ לרכז כמה תיקונים בביקור אחד. חשוב כמובן לשים לב שתקופת האחריות לא תסתיים.

מאמרים נוספים